Реєстрація Контакти RSS
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Логін: Пароль:

Види кабелів і їх відмінності

Дата: 3-08-2017, 18:48 » Раздел: Будівництво та ремонт   

 

 
Сучасна кабельна промисловість має в своєму розпорядженні великим асортиментом різних проводів. І кожен вид дроту призначений для вирішення певного кола завдань. За посиланням можете Купить провод

Зв'язавшись з электромонтажом на своїй власній ділянці або у власній квартирі, можна дуже скоро помітити, що кабелі і проводи, використовувані в монтажі – переважно мідні, рідше алюмінієві. Інших матеріалів при всьому розмаїтті просто немає. Далі можна помітити, що різною буває і структура жив цих кабелів: жила може складатися з безлічі зволікань, а може бути цілісною. Структура жив впливає на гнучкість кабелю, але ніяк не позначається на його провідності.

Здається, що на тому спектр характеристик кабелів і закінчується. Але звідки ж тоді така різноманітність марок? ВВГ, NYM, СИП, ПВС, ШВВП – чим же вони відрізняються один від одного? Здебільшого – властивості ізоляції.

У цій статті ми розглянемо основні поширені різновиди електричних проводів, зупинимось на їх характеристиках, і відзначимо області їх застосування.

1. Кабель ВВГ

Для електрифікації житлових будинків використовують різні, в основному мідні кабелі, але в останні роки найчастіше можна зустріти кабель ВВГ, включаючи його модифіковані версії.

Маркування кабелю ВВГ означає: зовнішня ізоляція з полівінілхлориду, ізоляція жив – також з полівінілхлориду, жили кабелю гнучкі. Хоча гнучкість кабелю ВВГ відносна, адже до перетину 25 кв. мм. включно його жили виконуються суцільними, а не багатодротовими.

Ізоляція кабелю стійка до агресивних середовищ, при цьому досить міцна і не підтримує горіння. Жили можуть бути як однопроволочние, так і багатодротовими, в залежності від модифікації кабелю ВВГ.
Головне призначення даного кабелю — передача і розподіл електроенергії в мережах з напругою до 1000 вольт при промисловій частоті змінного струму 50 Гц. Для прокладки домашніх мереж використовують кабель ВВГ з перерізом до 6 кв. мм, для електрифікації приватних будинків — до 16 кв. мм При монтажі допускається вигин щодо мінімального радіусу в 10 розмірів дроти по ширині. Кабель поставляється в бухтах по 100 метрів.

Серед різновидів кабелю ВВГ зустрічаються: АВВГ — з алюмінієвою жилою, ВВГнг — з вогнетривкої оболонкою, ВВГп — плоске розтин, ВВГз — з додаванням ПВХ або в гумовій ізоляції ще й між окремими жилами.

ВВГ – найпоширеніший мідний кабель для внутрішнього монтажу. Його прокладають відкрито, в коробах, закладають в штроби. Ізоляція ВВГ забезпечує йому тривалий термін служби – 30 років. Кількість жил кабелю ВВГ може відповідати потребам як трифазної, так і однофазної мережі: від двох до п'яти.

Кабель ВВГСамый поширений колір зовнішньої ізоляції кабелів ВВГ – чорний, а останнім часом і білий ВВГ зовсім перестав бути рідкістю. Колір ізоляції окремих жив ВВГ відповідає стандартній маркування: для жили РЕ – жовто-зелений, для жили N – блакитний або білий з блакитною смугою, а ізоляція фазних жил найбільш часто виконується чисто білого.

Модифікації кабелю ВВГ з позначками «НГ» і «LS» відрізняються, відповідно, нездатністю ізоляції поширювати горіння і низьким рівнем димовидалення при впливі вогню. Існує і модифікація ВВГ, відрізняється здатністю повністю протистояти відкритого вогню протягом якогось певного часу в хвилинах. Така модифікація позначається латинськими літерами FR.

В побуті вже практично не зустрічається кабель, аналогічний за характеристиками кабелю ВВГ, але має жили з алюмінію – АВВГ. Його непопулярність обґрунтовано обмеженням на використання алюмінію в розподільних мережах, а також недоліками алюмінієвої кабельної продукції.

Крім того, існує зарубіжний аналог кабелю ВВГ, що виготовляється по міжнародному стандарту DIN. Мова йде про кабель NYM. Від ВВГ він дещо відрізняється поліпшеними характеристиками, зокрема, тим, що має спеціальний самозатухаючий внутрішній наповнювач, що забезпечує герметизацію сполук.

2. Кабель NYM

Мідні цельнопроволочные струмопровідні жили має ПВХ-ізоляцію, зовнішня оболонка — також з ПВХ, не підтримує горіння, стійка до впливу агресивних середовищ. Від однієї до п'яти жил перетином від 1,5 до 35 кв. мм. розташовані щільно всередині білої захисної оболонки. Між провідниками є ущільнення крейдованому гумою без галогенів, забезпечує кабелю термостійкість і міцність. Даний кабель застосовується в широкому температурному діапазоні від -40°C до +70°C, вологостійкий. Кольори ізоляції жил: коричневий, чорний, сірий, синій, жовто-зелений.
Кабель NYM призначений для монтажу силових та освітлювальних мереж в промислових і житлових будівлях при максимальній напрузі до 660 вольт (300/500/660). Кабель може бути прокладений як всередині приміщення, так і на відкритому повітрі, з урахуванням, однак, того, що сонячне світло ізоляції кабелю шкодить, тому при монтажі на відкритому повітрі його обов'язково необхідно захищати від сонячного світла, наприклад помістивши в гофру.

При монтажі допускається вигин по радіусу не менше чотирьох діаметрів кабелю. Поставляється в бухтах від 50 метрів.

На відміну від ВВГ, кабель NYM завжди має тільки мідні і тільки цельнопроволочные жили (моножилы). Він досить зручний при звичайному монтажі, оскільки має ідеально круглий перетин, але з цієї ж причини його трохи незручно закладати в штукатурку або в бетон, в іншому схожий на ВВГ.

3. Кабель (провід) СІП

СІП означає «самонесучий ізольований провід». Це означає, що СІП здатний витримувати вплив суттєвих механічних навантажень. Якщо врахувати й те, що ізоляція Сіпа виконана із зшитого поліетилену, несприйнятливою до впливу вологи і прямих сонячних променів, то очевидною стає сфера його використання: це вуличний кабель для виконання ЛЕП і відгалужень для індивідуальних вводів. Він потихеньку витісняє раніше широко використовувалися для цих цілей алюмінієві дроти неізольовані А і АС.

СІП – це алюмінієвий кабель, жили якого не мають загальної ізоляції. Мінімальний переріз жил СІП становить 16 кв. мм, а максимальна – 150 кв. мм. У маркуванні цього проводу безпосередньо не вказується кількість жил – наводиться лише номенклатурний номер, в якому і всі зашифровані дані.

Приміром, СІП-1 – це кабель з трьох жив, з яких одна – нульова несуча. СІП-2 – це кабель з чотирьох жив, з яких одна – нульова несуча. А СІП-4 має в своєму складі чотири струмоведучих жили, механічне навантаження на які розподілена рівномірно.

Оскільки СІП – дуже специфічний кабель, то для монтажу з його використанням випускається весь спектр спеціальної арматури: відгалужувальні та з'єднувальні затискачі та анкерні кронштейни.

4. Кабель (шнур) ПВС

ПВС – мідний дріт в ізоляції з вінілу з'єднувальний. Оболонка виготовлена так, що заповнює собою простір між жилами, ніж надає проводу високу міцність. Кількість жил — від двох до п'яти, а переріз кожної — від 0,75 до 16 кв. мм.

Діапазон робочих температур - від -25°C до +40°C, стійкий до хімічних впливів, допускається 100% вологість навколишнього середовища. Провід витримує багаторазові цикли перегинів, до 3000 разів гарантовано. Колір оболонки білий. Колір жив: червоний, чорний, помаранчевий, синій, сірий, коричневий, зелений, жовтий, жовто-зелений.

Провід ПВС широко застосовується в побуті в якості мережевих шнурів різних побутових приладів, наприклад електрочайників, а також у продовжувачах. Він призначений для роботи в ланцюгах змінного струму частотою 50 Гц з напругою до 380 вольт, тому провід ПВС використовують і в мережах, де потрібно гнучкий провід для прокладки проводки систем освітлення, розеток і т. д. Гнучкість — одне з найважливіших достоїнств цього дроту.

Ізоляція ПВС, як внутрішня, так і зовнішня, виконана з полівінілхлориду. Внутрішня ізоляція жив, як і у ВВГ, має стандартну маркування. Але жили ПВС – багатодротяна, тому це дуже гнучкий кабель. Необхідно лише врахувати, що жили ПВС при монтажі треба обов'язково оконцовывать або лудити.

З урахуванням того, що зовнішній шар вінілу біля круглого ПВС має товщину до декількох міліметрів, цей кабель відмінно підходить для шнурів живлення переносних електроприймачів. Тобто для їх з'єднання з мережею. Тому його і називають сполучним.

ПВС відносно добре витримує механічні навантаження. Перетин жив його варіюється від 0,75 до 16 кв. мм., тому цей кабель можна використовувати для виготовлення будь-яких подовжувачів і переносок, не експлуатуються в умовах низьких температур. Адже на морозі оболонка ПВС, на жаль, просто лопається.

5. Кабель (шнур) ШВВП

ШВВП – шнур в вініловій оболонці, з жилами в вінілової ізоляції, плоский. У цілому цей кабель схожий на ВВГ, але, на відміну від останнього, ШВВП має гнучкі мідні багатодротяні жили. Тому він, як і ПВС, часто використовується для подовжувачів. Однак ізоляція ШВВП не відрізняється підвищеною міцністю, і відповідальні навантажені лінії цим шнуром не виконуються.

Відповідно, і розтину у ШВВП бувають тільки невеликі: 0,5 або 0,75 кв. мм при кількості жив, дорівнює двом або трьом. Провід за формою плоский. Даний провід може експлуатуватися при температурах від -25°C до +70°C, і витримує вологість до 98%. Легко зносить вплив хімічно агресивних середовищ. Колір оболонки білий або чорний. Колір жив: блакитний, коричневий, чорний, червоний, жовтий.

Крім слабеньких подовжувачів (які, до речі, часто стають причиною неприємностей в господарстві погано знайомих з електрикою людей), ШВВП найчастіше використовується в автоматизації, для живлення слабкострумових систем.

Також його застосовують для приєднання до мережі побутових приладів, таких як холодильники, пральні машини, прилади особистої гігієни і т. д. Він здатний працювати в мережах змінного струму частотою 50 Гц при напрузі до 380 вольт. Дуже гнучкий, що дуже важливо в побуті.

Основна функція провід ШВВП — приєднувальний шнур: на одному кінці прилад, на іншому — вилка.

6. Кабель КГ

КГ – це гнучкий мідний гумовий кабель з багатодротовими жилами, переріз яких змінюється від 0,5 до 240 кв. мм. Число жив може становити від однієї до п'яти. Гума ізоляції жил — на основі натуральних каучуків.
Кабель КГ

Робочий температурний діапазон кабелю від -60°C до +50°C при вологості до 98%. Ізоляція кабелю КГ дозволяє прокладати його на відкритому повітрі і навіть на відкритому сонячному світлі. Жили завжди багатодротяні, що і робить цей кабель гнучким. Колірна маркування жил: блакитний, чорний, коричневий, жовто-зелений, сірий.

КГ найчастіше використовується в промислових установках, там де необхідно забезпечити гнучкий рухливий кабельний ввід.

Кабель КГ призначений для живлення переносних мобільних пристроїв, таких як теплові гармати, зварювальні апарати, прожектори і т. д., від мережі змінного струму або від генераторів з частотою до 400 Гц при напрузі до 660 вольт, або постійною напругою до 1000 вольт.

При монтажі допускається вигин по радіусу не менше восьми зовнішніх діаметрів. Зазвичай поставляється в бухтах по 100 метрів і більше. Є модифікація КГнг — в негорючої ізоляції.

Дуже важливо, що гумова ізоляція цього кабелю навіть на сильному морозі частково зберігає свої властивості, і КГ практично завжди залишається гнучким, особливо якщо говорити про модифікації ХЛ. Тому його часто використовують для виготовлення подовжувачів, що експлуатуються в різних жорстких умовах.

7. Кабель ВББШв

Силовий броньований кабель з мідними струмопровідними жилами, які можуть бути як однопроволочние, так і багатодротовими. Від однієї до шести жил перетином від 1,5 до 240 кв. мм. мають ПВХ ізоляцію і ПВХ оболонку. Особливість даного кабелю полягає в наявності між жилами й оболонкою шару сталевий двухленточной броні.

Кабель легко витримує температуру від -50°C до +50°C при вологості до 98%. Ізоляція з ПВХ забезпечує стійкість до агресивних середовищ. Колір оболонки — чорний. Колір ізоляції жил або суцільний або в поєднанні основних маркувальних кольорів з білим.

Броньований кабель ВББШв призначений для прокладки мереж електропостачання окремих будинків і споруд, а також електричних установок, як під землею, так і в трубах на відкритому повітрі (для захисту від сонячних променів). Максимальна напруга змінного струму — до 6000 вольт. Для постійного струму застосовують традиційно одножильні модифікації даного кабелю.

При монтажі допускаються вигини радіусу не менше десяти зовнішніх діаметрів кабелю. Поставляється традиційно в бухтах від 100 метрів. Є модифікації: АВББШв — алюмінієві жили, ВББШвнг — негорючий виконання, ВББШвнг-LS – негорючий виконання з низьким газовиділенням в умовах підвищеної температури.

8. Провід ПБПП (ПУНП)

Плоский монтажний провід з мідними однодротяними жилами в ПВХ ізоляції і в ПВХ оболонці. Жив може бути дві або три, перетином від 1,5 до 6 кв. мм Діапазон робочих температур від -15°C до +50°C допустима вологість 98%. Стійкий до агресивних середовищ. Колір оболонки білий або чорний, колір жив: білий, синій, жовто-зелений.

Призначений для монтажу освітлювальних систем і проведення розеток в будівлях, при максимальній напрузі змінного струму промислової частоти в 250 вольт. При монтажі допускаються вигини радіусом не менше десятикратної ширини. Поставляється в бухтах по 100 і 200 метрів.

Модифікація ПБППг (ПУГНП) — багатодротяна жили, при монтажі допускається вигин по радіусу не менш шестикратної ширини. Модифікація АПУНП — алюмінієві цельнопроволочные (тільки цельнопроволочные) жили.

9. Провід ППВ

Плоский провід з мідними однодротяними жилами в ПВХ ізоляції з розділовими междужильными вставками. Жив може бути дві або три. Переріз жил від 0,75 до 6 кв. мм. Провід допускається експлуатувати в температурному діапазоні від -50°C до +70°C.

Ізоляція стійка до впливів агресивних середовищ і до вібраціям, не підтримує горіння, а допустима вологість навколишнього середовища становить 100%. Колір ізоляції традиційно білий, додаткової захисної оболонки не потрібно.

Провід ППВ призначений для монтажу стаціонарних освітлювальних систем і побутових мереж електрифікації, які прокладаються всередині будівель. Максимальна напруга становить 450 вольт при змінному струмі частотою до 400 Гц. При монтажі допускається вигин радіусом не менше десятикратної ширини. Поставляється в бухтах по 100 метрів. Модифікація АППВ — з алюмінієвими жилами.

10. Провід АПВ

Одножильний алюмінієвий дріт круглого перерізу в ПВХ ізоляції. Зустрічається як багатодротяний, так і однодротяна. Багатодротова струмопровідна жила може мати переріз від 25 до 95 кв. мм, а однодротяна — від 2,5 до 16 кв. мм Діапазон робочих температур досить широкий — від -50°C до +70°C.

Ізоляція стійка до впливів агресивних середовищ, а сам провід стійкий до вібрацій. Допускається вологість до 100%. Ізоляція білого кольору.

Провід АПВ застосовується при монтажі розподільних щитів, силових мереж, освітлювальних систем, електрообладнання, наприклад верстатів. Може працювати під напругою до 750 вольт при змінному струмі частотою до 400 Гц, або при постійному струмі з напругою до 1000 вольт.

Прокладка допускається в закритих приміщеннях або поза приміщень, але з обов'язковою умовою — із захистом від прямих сонячних променів, в трубі, гофре, в спеціальному каналі і т. д. При монтажі припустимо вигин радіусом не менше десятикратного діаметру дроту. Поставляється в бухтах від 100 метрів.

11. Провід ПВ1

Мідний одножильний дріт круглого перерізу в ПВХ ізоляції. Мінімальна кількість дротів в жилі — одна, мінімальний переріз однієї дроту складає 0,5 кв. мм. Багатодротяна жила може мати переріз від 16 до 120 кв. мм, а однодротяна — від 0,5 до 10 кв. мм.

Діапазон допустимих експлуатаційних температур — від -50°C до +70°C, ізоляція стійка до хімічних впливів, провід стійкий до механічних вібрацій, допустима вологість — до 100%. Колір ізоляції може бути різним: червоний, білий, синій, чорний, жовто-зелений.
Провід ПВ1

Застосовується для електрифікації в різних сферах, починаючи з монтажу розподільних щитів і освітлювальних систем, закінчуючи намотуванням обмоток трансформаторів для побутових потреб. Провід розрахований на напругу до 750 вольт при змінному струмі частотою до 400 Гц, і до 1000 вольт при постійному струмі.

Прокладають або в приміщеннях, або в зовнішніх умовах, а в захисних трубах, гофра, або в кабельних каналах. Неприпустима відкрита прокладка в умовах постійного знаходження дроти під дією сонячних променів.

Радіус вигину не менше десятикратного діаметру дроту. Поставляється в бухтах від 100 метрів. Провід АПВ є модифікацією провід ПВ1, але тільки з алюмінієм в якості матеріалу жили.

12. Провід ПВ3

Мідний одножильний дріт круглого перерізу в ПВХ ізоляції. Багатодротяна жила проводу може мати переріз від 0,5 до 400 кв. мм. Діапазон безпечних робочих температур — від -50°C до +70°C, ізоляція стійка до впливів агресивних середовищ, допустима вологість — до 100%. Колір ізоляції може бути різним: червоний, синій, білий, чорний, жовто-зелений.

Застосовується для електрифікації в різних сферах: монтаж розподільних щитів, проводка освітлювальних систем, електропроводка для живлення устаткування в промислових цехах і т. д., тобто там, де потрібно багаторазовий вигин. Провід розрахований на напругу до 750 вольт при змінному струмі частотою до 400 Гц, і до 1000 вольт при постійному струмі.

Провід ПВ3 прокладають або в приміщеннях, або в зовнішніх умовах, а в захисних трубах, гофра, або в кабельних каналах. Ідеальний при прокладці проводки по стояках в будинках. Крім того, цей провід популярний в автомобільному тюнінгу. Неприпустима відкрита прокладка в умовах постійного знаходження дроти під дією сонячних променів. Радіус вигину не менше п'ятикратного діаметру дроту. Поставляється в бухтах від 100 метрів.

Сподіваємося, що ця стаття допомогла вам отримати загальне уявлення про найбільш поширених електричних проводах, про їх характеристики і областях застосування, і тепер ви зможете без праці правильно підібрати провід відповідного типу для своїх потреб.

Пожожие новости