Реєстрація Контакти RSS
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Логін: Пароль:

Переваги і недоліки будинків з оциліндрованих колод

Дата: 4-10-2015, 13:31 » Раздел: Будівництво та ремонт   
Будівельний хіт останнього десятиліття - будинки з оциліндрованої колоди. Але, незважаючи на більш ніж 20-річний «ринковий стаж» цього чудового будматеріалу, його тріумфальний хід по вітчизняним котеджним містечкам все ще супроводжує маса міфів і домислів. Найчастіше забобони стосуються:
 • міцності оциліндрованих колод
 • його експлуатаційних характеристик
 • довговічності зрубів з каліброваного колоди.
Як же йдуть справи насправді?
Переваги і недоліки будинків з оциліндрованих колод
Міф № 1: колода без кори швидше псується
Спеціальним чином оброблені на оциліндровочний верстатах колоди - матеріал відносно новий, але майже чверть століття його використання в російському приватному домобудівництві говорить сама за себе. Досить поглянути на перші зруби з оциліндрованих колод: вони благополучно пережили не одну зиму і як і раніше не тільки представницький виглядають, але і дарують тепло і затишок своїм мешканцям. У чому секрет? Справа в тому, що колода, позбавлене верхніх шарів, нітрохи не гірше необробленого. Скоріше, навіть навпаки. На верстаті з деревного стовбура видаляється частина заболоні - наймолодших верхніх шарів, покритих лубом і корою. Вони володіють меншою міцністю, ніж більш тверді внутрішні, і більш насичені водою, так як їх основна функція - постачання вологою крони. Пухка заболонь - улюблене місце проживання шкідників, небезпечних грибків і умовно нешкідливої синяви. Разом з тим заболонь багата смолою, яка збільшує довговічність хвойної деревини. Після обробки на оциліндрованої колоди залишається від 15 до 20 мм заболоні - найміцніший її шар (вся товщина заболоні - від 30 до 40 мм). У зв'язку з цим абсолютно незрозуміло, чому міфотворців не турбує повна відсутність нібито захисного шару з заболоні в клеєному або профільованому брусі, а всі надумані претензії стосуються тільки каліброваної колоди.
Переваги і недоліки будинків з оциліндрованих колод
Міф № 2: будинок з оциліндрованої колоди природної вологості повинен бути без тріщин
З цього упередження при утворенні першої ж тріщини в колоді випливають негайні звинувачення виробника в недобросовісності. Навіть при повному дотриманні технологій заготівлі та обробки повністю уникнути появи тріщин неможливо. Причина - фізичні властивості деревини. Через різної щільності шарів стовбура природна усушка в них відбувається нерівномірно: внутрішні шари продовжують зберігати природну вологість, а зовнішні інтенсивно випаровують вологу. Під дією різноспрямованих напружень, що виникають в цих шарах, і утворюються тріщини. Відбувається це навіть при штучній сушці оциліндрованих колод і наявності в колоді компенсаційного пропилу.  На експлуатаційних якостях зрубу наявність розколів в колодах ніяк не відбивається. З великою натяжкою тріщини можна сприймати тільки як естетичну ваду. Але тріщини в стінах будинку з натурального дерева - явище таке ж природне, як і неповторна фактура деревини. З цим її атрибутом мало кому спадає на думку боротися. Щоб звести до мінімуму кількість і розміри тріщин, будинок з оциліндрованої колоди природної вологості не можна опалювати протягом усього періоду основний усадки - тобто першого року після складання. Значна різниця температур всередині і зовні зрубу призводить до того, що колоди сохнуть вкрай нерівномірно, і стіни покриваються глибокими розколами.
Переваги і недоліки будинків з оциліндрованих колод
Міф № 3: синява руйнує деревину
Синява - найпоширеніший вид заболонних грибних забарвлень, які утворюються в результаті життєдіяльності деревозабарвлюючих грибів сімейства Ceratostomaceae, що не викликають утворенню гнилі. Синьова вражає як сухостійних, так і свіжозрубану деревину абсолютно всіх порід, але особливо схильні до неї хвойні. Дані численних досліджень впливу цього пороку на фізико-механічні характеристики деревини сосни однозначно свідчать про те, що при статичних навантаженнях істотних змін властивостей не відбувається. Максимальне зафіксоване значення зниження міцності - близько 5%.   Все-таки чутки про небезпеку зараження синявою мають деякі підстави. Сама по собі заболонна забарвлення не шкодить деревині, але якщо в ній виявляться інші, більш небезпечні види грибків, синява послужить каталізатором поширення хвороби. Деякі види грибків заболонної синяви можуть стимулювати ріст дереворуйнівних грибів, але без мікологічного аналізу визначити конкретний вид, що викликав утворення на колоді синіх плям, неможливо. Отже, немає ніяких підстав для паніки при першій же появі грибний забарвлення, але і пускати все на самоплив теж не варто. Плями чорнильного кольору з'являються на колодах в результаті спільного впливу трьох чинників:
 • Підвищеної вологості
 • Температури вище нуля
 • Поганої вентиляції.
Щоб уникнути появи синяви, досить виключити зі списку хоча б один з факторів. Найпростіше забезпечити в зрубі гарне провітрювання. Якщо все-таки деревина засиніла, проблема легко вирішується за допомогою спеціальних знезаражувальних засобів. Як не парадоксально, але в більшості випадків кольорові гриби полегшують глибоке просочення деревини антисептиками, а значить, і боротьбу з дереворазрушающими видами грибків.
Переваги і недоліки будинків з оциліндрованих колод
Міф № 4: небагатий вибір архітектурних рішень
  Це твердження вщент розбивається об неймовірну кількість готових проектів будинків з оциліндрованих колод - досить переглянути каталог будь-якої фірми , Що займається будівництвом зрубів. На додаток до них солідні компанії пропонують індивідуальні проекти. При цьому професіонали обов'язково беруть до уваги одне дуже важливе «але»: особливості деревини як будівельного матеріалу. Саме тому архітектори можуть відхилити деякі задумки і побажання замовника, так як конструкція зрубу з оциліндрованих колод повинна в першу чергу забезпечувати рівномірну вертикальне навантаження на вінці, завдяки якій стримується деформація колод при усадці. Досвідчені інженери-архітектори чудово знають, які з елементів, вузлів або прольотів стін найбільш схильні до деформації, тому воліють не використовувати їх при проектуванні, щоб згодом не виправляти перекоси стін, викривлення вінців і т. д. Такі дефекти іноді взагалі неможливо повністю усунути. В іншому немає ніяких обмежень для фантазії замовника.
Переваги і недоліки будинків з оциліндрованих колод
Міф № 5: сухе колода краще колоди природної вологості
Багатовіковий досвід дерев'яного домобудівництва стосується деревини саме природної вологості. Після укладання в вінці відбувається рівномірна і поступова усушка колод, які під власною вагою, доповненої тиском верхніх вінців, максимально щільно примикають один до одного. Вологість оциліндрованих колод камерної сушки значно нижче рівноважної. Після монтажу на відкритому повітрі примусово висушена деревина починає вбирати атмосферну вологу, колоди розбухають і випирають зі зрубу. Будинок з просушеного колоди неможливо зібрати на нагелі, їх замінюють цвяхами, а метал не найкращим чином діє на деревину, яка втратила міцність в ході високотемпературної примусової сушки. Тому багато фірм вже відмовилися від цього методу обробки оциліндрованих колод, обмежуючись так званої підсушила, коли вологість залишається трохи вище рівноважної.
Переваги і недоліки будинків з оциліндрованих колод
Міф № 6: в зрубах з оциліндрованих колод холодно жити
Технологію оциліндровки колод розробили фіни на самому початку 60-х років уже минулого століття і зовсім не для вигідного експорту виробів сумнівної якості в країни, що розвиваються, а для власних потреб. Мода на екологічно чисте житло в Суомі прийшла набагато раніше, ніж до Росії. Нечисленні теслі не справлялися з потоком замовлень від охочих мати дерев'яний заміський будинок, та й що поріднилися з досконалістю міської архітектури жителів не зовсім влаштовували естетичні особливості зрубів ручної роботи. Тоді і був зроблений цілком логічний крок вперед: на зміну традиційної ручній рубці прийшла високопродуктивна технологія будівництва дерев'яного будинку із заздалегідь підготовлених до збірки стандартних, механічно оброблених елементів - тобто з оциліндрованих колод. Як стверджують самі фіни, їхня країна - батьківщина Діда Мороза. Але й без посилань на фольклор клімат Фінляндії тропічним не назвеш. Середні зимові температури на півдні рідко бувають вище - 10 градусів, а - 30 на півночі - звичайна справа. Тим не менш, звиклі до економії у всьому, в тому числі і на витратах на обігрів житла, фіни вже понад півстоліття зимують у зрубах з оциліндрованих колод, і відмовлятися від них не збираються. Чому? Тому що не мерзнуть і зовсім не тому, що наділені «підвищеної морозостійкістю», а тому що деревина добре протистоїть холодів. Ідеально рівні калібровані колоди прилягають один до одного у вінцях куди щільніше, ніж обкоровані або стругані. Стіна з таких колод має менше щілин - «лазівок» для холодного зовнішнього повітря - і тепліше газобетонних або цегляних. Спеціально для скептиків трохи цифр. Теплопровідність деревини близька до значень теплоізоляційних матеріалів і набагато нижче, ніж у цегли, наприклад. Для порівняння, коефіцієнти теплопровідності (в Вт /(м х С):
 • Силікатної цегли - 070 Червоного глиняного - 056
 • Керамзитобетону щільністю 1800 кг /м 3 - 066
 • гіпсокартону щільністю 800 кг /м 3 - 015
 • сосни - 014.
Чим нижче теплопровідність будматеріалу, тим менше тепла пропускає через себе стіна, виготовлена з нього. Зворотній теплопровідності величина - теплоопір. Вона показує, як матеріал зберігає тепло: чим вона вища, тим менше випускається назовні тепла. Розраховується теплоопір за формулою: Товщина матеріалу (м) /коефіцієнт його теплопровідності. теплоопір стін (51 см):
 • із силікатної цегли: = 072
 • червоного глиняного: = 092
 • керамзитобетону: = 077.
І цей же коефіцієнт для стіни з соснового колоди діаметром 22 см: = 157. Якщо потрібен теплий будинок, матеріал повинен володіти високим теплоопір і низькою теплопровідністю. Висновок очевидний.
Переваги і недоліки будинків з оциліндрованих колод
Міф № 7: пожежонебезпека зрубів з оциліндрованої колоди
Дровами топлять печі, а пластиком, цеглою, пінобетонними блоками - ні. З цього факту народився вкрай живучий міф про високу пожежонебезпеку зрубів. Так, деревина добре горить, але обробка якісними вогнетривкими складами - антипіренами - доводить показники її вогнезахисту до рівнів:
 • Г1 (слабогорючий)
 • В1 (важкозаймистий)
 • РП1 (не поширює полум'я)
 • Д2 (помірна димотворна здатність).
А дотримання елементарних норм пожежної безпеки гарантує спокій мешканцям навіть солом'яного куреня. Будинок з будь-якого матеріалу вимагає турботи і уваги власника. При регулярної та необтяжливою обробці зрубу з оциліндрованих колод спеціальними складами термін його служби буде набагато більше закладеного при проектуванні. Краще тому доказ - перший серійний зруб з оциліндрованих колод, побудований у Фінляндії в 1961 році. Він досі радує своїх власників не тільки зовнішнім виглядом, але і експлуатаційними характеристиками.

Пожожие новости