Реєстрація Контакти RSS
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Логін: Пароль:

Переваги та недоліки оциліндрованих колод

Дата: 19-09-2015, 19:43 » Раздел: Будівництво та ремонт   
Оцилиндрованна або калиброванна колода - популярний будівельний матеріал, молодший, «високотехнологічний» брат звичайного круглого колоди, причому молодший тільки за віком, але не експлуатаційним характеристикам.  Попередники оциліндрованої - тесані, обкоровані, стругані колоди - відповідали завданням і технічним можливостям свого часу. Поява оциліндрованих колод - закономірний крок у розвитку будівельних технологій, явище таке ж природне, як заміна арифмометра комп'ютером.
Переваги та недоліки оциліндрованих колод
Суть ручної обробки колоди зводиться до того, що виключно струганком, рубанком або сокирою стовбур відшліфовується майже до параметрів сучасного оциліндрованих колод. При виробництві каліброваного колоди всі з обробці деревної заготовки поетапно виробляються на спеціальному обладнанні. Колода проходить через конвеєр, де його:
 • Очищають від кори і лубу
 • Підганяють під необхідний діаметр
 • Піддають декількох етапах шліфування
Але й після такої обробки колоду ще не можна назвати повністю готовим до збірки в зруб.
Як роблять оциліндрованої колоди
Повний цикл виробництва оциліндрованих колод включає ще кілька стадій:
 • Випилювання місячного і компенсаційного пазів
 • Торцювання
 • Нарізку чашок
 • Обробку антисептиком
 • Складування
Місячний (його ще називають поздовжнім) паз необхідний для щільного прилягання колод у зрубі, а компенсаційний - для зведення до мінімуму ймовірності утворення великих тріщин при усиханні і усадці.
Торцювання - це нарізка обробленого колоди на частини, свого роду «розкрій» деталей майбутнього будинку.
Нарізка чашок - виїмка спеціальних напівкруглих поглиблень, точно повторюють форму укладаються в них колод сусідніх вінців.
Обробка антисептиком - обов'язкова процедура при виробництві оциліндрованих колод. Просочене особливими складами на водній основі дерево не тільки зберігає всі свої природні властивості, але і набуває підвищену стійкість до впливу негативних атмосферних факторів і атакам шкідників.
Складування - фаза, завершальна заводську частину робіт. За зовнішньою простотою цього процесу криється продумана технологія: колоди повинні бути укладені в стопи так, щоб забезпечувалася їх природна вентиляція. Це необхідно, щоб запобігти в колоді природної вологості, появи синяви і цвілі.
Переваги та недоліки оциліндрованих колод
Тільки після всіх цих етапів колоду можна назвати оциліндрованою за всіма правилами, і вона готова до використання за своїм прямим призначенням - стати частиною бездоганного зрубу.

Переваги оциліндрованих колод
Оброблені механічним способом колоди мають не тільки геометрично ідеальну форму, а й ефектну поверхню: абсолютно гладку, без всяких вм'ятин, сучків і шорсткостей. Оциліндровка підкреслює природну фактуру і колір деревини, завдяки цьому методу обробки калібровані колоди з успіхом поєднують відразу дві функції: будівельні та оздоблювальні матеріали. Але оцилиндрованні колоди не просто дуже красиві, на прекрасному зовнішньому вигляді базуються їхні головні функціональні переваги: 
 1. Рівні поверхні сусідніх колод з'єднуються з максимально можливою щільністю, а пази, чашки і замки, вирізані на високоточних верстатах з застосуванням лазерної розмітки, забезпечують майже герметичне їх прилягання. У результаті зазори між вінцями мінімальні, що найкращим чином відбивається на теплоізоляційних характеристиках зрубу. Простіше кажучи, тепловтрати в будинку з оциліндрованих колод практично виключені, а зруб не потрібно окремо утеплювати.
 2. Однаковий по всій довжині діаметр і високу якість обробки зводять до нуля ймовірність деформації колод з плином часу.
 3. Позбавлені недоліків елементи легко складаються в міцну, технічно надійну, стійку конструкцію. Щоб зібрати неякісний зруб з добротних деталей, треба дуже сильно постаратися: приблизно так само, як якби турбувалися зробити криву, хитку і продувається всіма протягами стіну з оригінальних кубиків «Лего».
 4. До того ж під час складання зрубу не потрібно чергувати окоренкову і верхівкову частини, так діаметр оциліндрованих колод однаковий по всій довжині - це значно прискорює монтаж.
 5. Краса оциліндрованих колод ще й засіб солідної економії: їм не потрібна обробка.

Переваги та недоліки оциліндрованих колод
Недоліки оциліндрованих колод
Їх набагато менше, ніж безперечних плюсів, і вони, швидше, відносні, ніж абсолютні, і здебільшого надумані.
Якщо турботу про збереження власного житла вважати недоліком, то, безумовно, зруби його не позбавлені.
Але ж за будівлею з будь-якого матеріалу потрібно доглядати: для фасадів кам'яних, бетонних, каркасних, збірно-щитових і будь-яких інших будинків розроблені специфічні засоби, що забезпечують їх збереження і декоративні властивості. Є такі і для зрубів з оциліндрованої колоди: це захисні просочення. Періодичність їх використання залежить від складу і коливається в межах від одного року до 15 років.
Усадка - наступний «пункт звинувачення».
Так, усім дерев'яним будинкам потрібен певний період для усадки - такі особливості деревини. Але очікування довжиною максимум на рік - не така вже й величезна плата за можливість жити в по-справжньому дихаючому і екологічно чистому без всяких застережень будинку.
Горючість.
Антипірени давно вирішили цю проблему, і деревина - горючий, але не легкозаймистий матеріал. Якщо не розводити багаття прямо на дерев'яній підлозі в центрі вітальні, ймовірність виникнення пожежі в оциліндрованої будинку така ж, як і у всіх інших будовах. До речі, горять будь-які будматеріали, а от ступінь отруйності їх диму сильно розрізняється - і дерево в цьому відношенні явно не серед сумнівних лідерів.
Переваги та недоліки оциліндрованих колод
Як будують будинки з оциліндрованих колод
Послідовність етапів споруди оциліндрованих зрубів нічим не відрізняються від алгоритму будь-якого будівництва: проект - фундамент - стіни - дах - комунікації - обробка. Але зведення стін має свої цікаві особливості. Після завершення заводської обробки комплект зрубу доповнюється необхідними пиломатеріалами, упаковується і відправляється для збірки на ділянку замовника, тобто самі трудомісткі операції переносяться з будмайданчика в цех заводу. На ділянці бригада складальників тільки укладає в вінці пронумеровані колоди відповідно до проектної схемою. Така механізація процесу значно прискорює і здешевлює будівництво.
Переваги та недоліки оциліндрованих колод
Оптимальний діаметр колоди в будинку для постійного проживання
Щоб у наших широтах будинок площею близько 100 м 2 був теплим, достатньо колод діаметром 220- 240 мм. Для великих будинків понад 200 м 2 раціональніше використовувати колоду більшого перетину - 240-280 мм. Від параметрів колоди в чому залежать теплоізоляційні властивості майбутньої стіни зрубу: чим більша колода в поперечнику, тим менше потрібно буде укласти вінців, отже, тим менше буде стиків - головного потенційного джерела тепловтрат. Мешканці такого будинку не мерзнутимуть в морози, а влітку знемагати від спеки і зможуть заощадити на опаленні та придбанні кондиціонерів. Якщо враховувати естетичну сторону питання, то орієнтуватися треба на пропорційність і почуття міри. Невеликий зруб з товстих колод буде більше схожий на бункер, ніж на казковий теремок, а просторий котедж, зібраний з тонких колод, справить враження аматорського макета княжих хором, зробленого з сірників.

Пожожие новости